به وب سایت ما خوش آمدید

نحوه دفع زباله های بیمارستانی

توسط : Pakhsh Shetaban تاریخ :‌ 18 آذر 1399, 14:31 دسته بندی : وبلاگ

زباله های بیمارستانی از جمله مسائل مهم جوامع شهری به شمار می روند؛ و آن ها از دیرباز تحت عنوان تهدیدی برای سلامت جوامع مورد بحث نیز بوده اند. در اینجا به نحوه صحیح دفع زباله های بیمارستانی می پردازیم.

 

زباله بیمارستانی

 

زباله بیمارستانی چیست

زباله های بیمارستانی به طور گسترده ای دردو دسته زباله های خانه داری یا غیر خطرناک و زباله های ویژه بیمارستانی و خطرناک تولید می شوند. قطعا دفع زباله های خانه داری کاری سخت و مسئله ساز نیست، اما زباله های بیمارستانی چون وسایل آلوده به خون و ترشحات بیمار، انواع سرنگ، وسایل برنده و غیره به دلیل پتانسیل بالا در ایجاد عفونت و بیماری، جمع آوری و دفع دشواری دارند.

بخشی از زباله های بیمارستانی سوزانده و بخش دیگری از آن ها زیر زمین دفن می شوند. که البته برخی از بیمارستان ها به خودی خود در بخش کوچکی از امر سوزاندن این زباله ها، سهیم هستند.

 

مدیریت دفع صحیح زباله های بیمارستانی

در این جا می توان به مدیریت زباله های بیمارستانی اشاره کرد، که بدین ترتیب با استفاده از تکنیک هایی از شیوع بیماری ها و ایجاد خطر می توان جلوگیری کرد.

قطعا در کشورهای پیشرفته زیرساخت های قوی جهت دفع صحیح زباله های بیمارستانی سازمان یافته است؛ و تیم های آموزش دیده ای در انجام این فرآیند همکاری دارند : که از جمع آوری در کیسه زباله ها و تفکیک زباله های بیمارستانی از سطح بیمارستان تا حمل و نقل داخلی و خارجی و دفع نهایی آن ها نقش بسزایی دارند. اما در کشورهای درحال توسعه بدلیل عدم وجود مدیریت و تیم های آموزش دیده و در واقع عدم آگاهی از این فرآیند یعنی دفع زباله های بیمارستانی احتمالا به شکلیمطلوب صورت نمی گیرد.

 

نحوه صحیح دفع زباله های بیمارستانی

1 - گندزدایی : سوزاندن زباله ها به طرق مختلف یک نوع گندزدایی خوانده می شود.

الف) گندزدایی شیمیایی زباله های بیمارستانی جامد، خرد یا آسیاب کردن زباله های بیمارستانی و سپس گندزدایی نمودن آن ها مزایایی چون کاهش حجم زباله ها و بازدهی بیشتر عمل گندزدایی دارد.

ب) گندزدایی زباله های بیمارستانی از طریق اتوکلاو، اتوکلاو دستگاهی است که با بخار، فشار و درجه حرارت 160 درجه سانتیگراد گندزدایی زباله های بیمارستانی را انجام می دهد. از مزایای این دستگاه عدم ایجاد آلودگی است.

ج) گندزدایی زباله های بیمارستانی همراه با پرتودهی، استفاده از اشعه ایکس بازدهی گندزدایی را بالاتر می برد. این گندزدایی حداقل آلودگی را دارد اما گران تر از سایر گندزدایی ها است و قبل از حرارت دادن به زباله ها باید آن ها را خرد کرد.

2 - سوزاندن زباله های بیمارستانی : سوزاندن، یک روش بسیار قدیمی است که برای زباله های نوک تیز هم کاربرد دارد و جهت انهدام کامل زباله های بیمارستانی در بسیاری از کشورهای جهان از دستگاه های زباله سوز استفاده می شود.

3 - دفن زباله های بیمارستانی : آخرین مورد از نحوهصحیح دفع زباله های بیمارستانی یک عملیات مهندسی خاص است که با مدیریت، برنامه ریزی و پوششی خاص صورت می گیرد؛ دفن زباله های بیمارستانی هیچ زیانی برای محیط زیست، انسان و دیگر موجودات نخواهد داشت؛ اگر مطالعه، بررسی محیط و محل دفن، ( که از شهر دور باشد و تا سال های دور مورد استفاده انسان جهت سکونت قرار نگیرد) اقدامات مقدماتی جهت تصفیه و ضدعفونی زباله های بیمارستانی صورت گیرند .

 

چناچه شما تمایل به خرید کیسه های زباله بصورت جزئی یا عمده را دارید می توانید با پخش شتابان تماس بگیرید .

 

مطالب مشابهکلیه حقوق محفوظ و متعلق به پخش شتابان است. | آندیالند
انصراف
شتابان